Mõtteid ja tähelepanekuid


Krooniline valu põhjustab stressi

Võib ju mõelda, et see on siililegi selge, et valu tekitab stressi. Ent kui esineb ka muid stressitekitavaid faktoreid, siis me võib-olla ei pruugi endale teadvustada, milline asjaolu mängib kõige olulisemat rolli.

30ndates eluaastates meesklient arvas, et ta on stressis ettevõtlusega seotud probleemide pärast. Kuid samal ajal alaseljas ja ühel pool kõhu piirkonnas esinenud valude tõttu ta ei olnud saanud juba aasta aega oma armastatud spordiharrastusega tegeleda. Pooleteise aasta jooksul ta oli külastanud erinevaid arste ja terapeute, kuid probleemile lahendust ei olnud leidnud.

Vaevuste põhjuseks oli lihasdüsbalanss alaseljas ja vaagnavöötmes, mis oli arvatavasti tingitud nooremas eas heitealadega tegelemisest, kuid võimalikke põhjuseid oli veel teisigi. Juba pärast mõne seansi läbimist ta tundis, et võiks uuesti trennis käia proovida. Valud veel siiski päriselt kadunud ei olnud ning vahepeal, nt pärast tugevamat treeningut, andsid lühiajaliselt jällegi rohkem tunda, kuid üldkokkuvõttes olukord järk-järgult paranes ning koos sellega ta sai aja jooksul ka treeningkoormust tõstma hakata.

Mõned kuud pärast ravikuuri algust ta ütles, et nüüd ta saab aru, millest tal see stress oli tingitud. Ettevõtluses esines jätkuvalt probleeme, kuid ei olnud enam valu, mis takistas tal trennis pingeid maandamas käia.


Kas on ikka vaid ealised muutused

Üks 60ndates aastates meesterahvas, kes oli minu poole samuti alaseljavalu tõttu pöördunud, ütles oma järjekordselt teraapiaseansilt lahkudes: „Täna hommikul trepist alla tulles ma mõtlesin endamisi, et selline hea kerge tunne oleks võinud jalgades olla juba palju nooremas eas.“

Ehk saavad siit mõtteainet inimesed, kes arvavad, et kõik nende vaevused on tingitud ealistest muutustest ning sinna ei olegi midagi parata. 


Parem lihastasakaal võimaldab paremini liikuda 

Tegemist on samuti iseenesestmõistetavusega, kuid seda peab ikka ja jälle meelde tuletama. Mida suurem on koormus, seda hoolikamalt tuleks lihastasakaalu jälgida, kuna sellega kaasnevalt võib ka lihasdüsbalansi kahjulik toime tugevamalt avalduda. Ja loomulikult, mida suurem on lihaste tasakaalutusseisund, seda suuremaid probleeme võib see endaga kaasa tuua.

59-aastane meesklient oli 15 aastat tagasi läbinud võistlustel 10 km jooksu 57 minutiga. Ta ei tundnud ennast sel hetkel just kõige paremini, krooniline alaseljaprobleem andis juba siis jooksu ajal natukene tunda.

Ravikuuri alustades oli tema spordiga tegelemine alaseljavaevuste tõttu juba niivõrd tõsiselt häiritud, et näiteks jooksmine oli vahepeal tulnud üldse ära jätta. Aasta ja mõne kuu möödudes oli alaselja seisund nii palju paranenud, et ta sai talvel ilma suuremate probleemideta aktiivselt tegeleda suusatamise ning kevadel jooksmisega. Loe lisaks


Üks võimalus hinnata teraapia tulemuslikkust on panna oma keha proovile

36-aastasel meeskliendil oli tarvis neli rasket värvianumat umbes 30 meetrit ühest kohast teise kanda. Toimunud oli mitu seanssi, mille tulemusel oli selja seisund oluliselt paranenud ning valu polnud juba mõnda aega esinenud. Ta natukene siiski kartis, et alaselg hakkab järgmisel päeval jälle valutama, nagu see oli varem korduvalt sarnaste tegevuste järgselt juhtunud. Kuid seekord nii ei läinud. 

Minu jaoks on kroonilise lihasvalu ravi olnud piisavalt edukas juhul, kui varem valu esile kutsunud tegevusi saab teha ilma et sellele järgneks valu taasteke. Olgu tegemist siis, näiteks alaseljavalu puhul, raskuste tõstmise ja kandmise, maa kaevamise või peenra kohal küürutamise, jooksmise, suusatamise või mõne spetsiifilisema tegevusega. Muidugi on alati olemas komplitseeritumad olukorrad, mille puhul tavapärased reeglid ja ootused ei pruugi olla asjakohased.

Mõni aeg hiljem ta rääkis, et oli kontserdil neli tundi järjest ühe koha peal seisnud, ilma et sellega oleks mingeid probleeme kaasnenud. Varem oli ka tunduvalt lühemalt seismise järel selg valutama hakanud. Kui ta seejärel liikuma hakkas, siis oli esialgu keha kange ning võttis aega enne kui ta sai taas normaalselt kõndida. Seekord ta sai kohe ennast vabalt liigutama hakata, isegi pinget ei olnud alaseljas tunda. Nii et ka pikemat aega ühe koha peal seismine võib pärast teraapia läbimist enda keha proovilepanek olla, kui sellega on varasemalt probleeme olnud.