Müofastsiaalne valu ja trigerpunktid


Müofastsiaalse valu olemus

Müofastsiaalne valu lähtub müofastsiaalsetest trigerpunktidest (ingl myofascial trigger points). Trigerpunktid ehk päästikpunktid kujutavad endast ülitundlikke väikeseid sõlmekesi, mis asetsevad ülemääraselt pingestunud lihaskoes. Need moodustuvad lihaskiudude kontraktiilsetest elementidest ehk sarkomeeridest, mis on jäänud püsivalt kokkutõmbunud asendisse. Trigerpunktid võivad tekkida lihasele langeva akuutse või kroonilise ülekoormuse, samuti vigastuse tagajärjel, või ka muudel põhjustel. Krooniliseks ülekoormuseks võib olla näiteks päevast päeva mingisugustes sundasendites viibimine või monotoonsete liigutuste tegemine. Trigerpunktid võivad olla kas aktiivses või latentses olekus. 

Aktiivsed trigerpunktid tekitavad valu, mis tavaliselt esineb lokaalselt, kuid sellele võib lisanduda ka kiirguva iseloomuga valuaisting. Viimane ei ole seotud perifeersete närvide innervatsioonialadega. Vaevuste intensiivsus sõltub trigerpunktide aktiivsuse astmest. Valu ja ebamugavustunne avalduvad eriti peale pikemat tegevusetuse perioodi nagu magamine või ka istumine. Näiteks peavalud võivad sageli olla tingitud kaela või pea piirkonna lihastes asuvate trigerpunktide aktiviseerumisest.

Latentsed trigerpunktid tekitavad valu vaid siis, kui neile otsest survet avaldada. Need võivad aktiviseeruda erinevate vallandavate faktorite, nt külmetamise, üleväsimuse, nakkushaiguste, ägeda vaimse, füüsilise või emotsionaalse stressi jm toimel. Kui inimene vabaneb antud faktorite mõju alt, siis enamasti trigerpunktide aktiivsus tasapisi taandub ning vaevused kaovad. Latentsed trigerpunktid ei tekita küll otseseid vaevusi, kuid võivad häirida lihase normaalset talitlemist ning on valmis iga hetk uuesti aktiviseeruma. Mida rohkem on lihase tööjõudlus langenud, seda kergemini see juhtub.


Müofastsiaalse valu ravi

Müofastsiaalsed trigerpunktid on ühed kõige enam levinud kroonilise valu tekitajad ning üheks peamiseks ajendiks arsti või massööri poole pöördumisel. Need võivad moodustuda ükskõik millises skeletilihases üle kogu keha. Trigerpunktide põhjustatud valust ja ebamugavustundest vabanemiseks on vajalik need inaktiveerida, lihaskude lõõgastada ning taastada lihaste normaalne talitlus. Massöörid kasutavad selleks erinevaid vajutustehnikaid ning meetodeid ülepinges lihaste lõõgastamiseks, venitamiseks ja vajadusel nõrkade lihaste aktiveerimiseks. Kui lihaste omavaheline koostöö on tasakaalust väljas, siis on vajalik tegeleda ka vastas- ehk antagonistlihastega. Treening ja venitusharjutused võivad parandada latentsete, kuid halvendada aktiivsete trigerpunktide seisundit. Valuvaigistavate tablettide manustamine või geelidega määrimine võib küll aidata üle saada ägedamast valust, kuid ei kõrvalda trigerpunkte ega nende tekkimise põhjust. 


Müofastsiaalse valu ennetamine 

Trigerpunktidest lähtuvate vaevuste tekkimise või taastekke vältimiseks tuleb hoida lihased heas seisukorras – pakkuda neile regulaarselt mitmekülgset tegevust, vajalik on nii jõu- kui ka vastupidavustreening, ning teha venitusharjutusi. Vältida lihaste ja kogu organismi ülekoormamist ning vigastusi. Jõu- ja venitusharjutuste juures tuleks jälgida tasakaalu vastastoimeliste lihaste vahel. 

Igapäevaste tööde ja tegevuste juures on oluline jälgida, et keha hoiak või asend oleks selline, mis tagab tugi-liikumiselundkonna jaoks võimalikult optimaalse koormuse jaotumise. Kui esinevad rühihäired, lihaste tasakaalutus ehk düsbalanss, siis tuleks need seisundid kõrvaldada kui vaevuste võimalikud algpõhjused.

Loomulikult on oluline toituda mitmekülgselt, et organism oleks piisaval määral varustatud vitamiinide ja mineraalainetega. Vältige ületöötamist, õppige toime tulema negatiivsete emotsioonide ja üleliigse stressiga, tagage endale võimalus kosutavaks uneks ja puhkuseks. Kõigele eelnevale lisaks on kindlasti kasulik aeg-ajalt ka massaažis käia…