Lihaskrambid jalgades ja seljas, alaseljavalu - mees 54

Ta pöördus minu poole kroonilise alaseljavalu tõttu. Samas olid tal juba aastaid esinenud sagedased krambid reielihastes ning aeg-ajalt ka säärelihastes ja seljas. Selle peale ta kohe ei tulnudki, et ka lihaskrampide puhul võiks massaažiteraapiast abi saada. Ta oli nooruses mitu aastat tegelenud kümnevõistlusega, kuid samal ajal lihaste venitamist või muul moel hooldamist ei toimunud. Ka hilisemas elus tennisemängu harrastades ei olnud ta lihashoolduse jaoks eriti aega leidnud, kuigi ta käis ka võistlustel.  

Ta kirjeldas mulle üht markantset juhust, kui pärast pikemat sõitu, olles parkinud auto sadamasse, ta soovis laevale minna, kuid ootamatult tekkinud lihaskrampide tõttu ei pääsenud kuidagimoodi auto juurest minema. Krambid tekkisid mõlemas reies, vaheldumisi nii eesmistes kui ka tagumistes reielihastes. Kui tal õnnestus venitamise abil ühte lihasgruppi kuidagi veidi lõõgastada, siis läks jälle vastaspool krampi. Nii ta pidi seal tükk aega valu käes oiates jändama, kuni krambid hakkasid lõpuks leevenema.  

Lihaskrambid tekkisid esialgu ka teraapia käigus. Näiteks kui ma venitasin eesmisi reielihaseid, siis tekkis kramp reie tagaosas või seljas, reie tagumisi lihaseid venitades tahtsid jällegi eesmised lihased krampi minna. Kuna mõlemad lihasgrupid olid oluliselt lühenenud, jäigad ning sisaldasid valulikke trigerpunkte, siis lihaste venitamise kasutegur oli üsna madal. Kõige tõhusamalt toimisid süvakoemassaaž, trigerpuktimassaaž ja müofastsiaalne vabastamine omavahel kombineerituna. Teraapia tulemusel nii selja- kui ka reielihaste jäikus ja valulikkus taandus ning venivus paranes. Koos lihaste seisundi paranemisega vähenes järk-järgult ka krampide tekkimine ning need muutusid nõrgemaks, kuni kadusid sootuks, samuti taandus seljavalu. Viimane oli tõenäoliselt suures osas tingitud puusaliigest painutavate lihaste lühenemisest, kuid ka seljalihased ise olid väga pinges, eriti selgroosirgestajad (erector spinae).  

Olles kogenud kui palju võib selline teraapia elukvaliteeti parandada, ta jätkas massaažis käimist ka pärast pika ja põhjaliku ravikuuri läbimist ning suuremate vaevuste kadumist. Lihaskonna üldist seisundit ning lihastasakaalu sai jätkuvalt paremaks muuta. Eriti näiteks kaela- ja õlavöötme puhul, kuna ka siin esines aeg-ajalt vaevusi. Järgnenud mitme aasta jooksul tal enam lihaskrampide või alaseljaga seoses mingeid olulisi probleeme polnud.  

Ka mitmed teised kliendid on lihaskrampide puhul sügavatoimelisest massaažist tõhusat abi saanud. Enamasti ei ole olnud tarvis selle saavutamiseks sugugi nii palju vaeva näha, kuid nende krambid ei avaldunud tavalisel ka nii tugevalt ning lihased ei olnud nii halvas seisundis, kui antud juhul.

Kliendilood ja tagasiside